ZEB készülék EC−meghajtással
Az egyenáramú motorral való felszerelés által a ZEB készülék EC változata ideális az alacsony− energiafogyasztású házakhoz. Az egyenáramú motorok kis veszteséggel üzemelnek, és ezért még a szabályozott üzemben is jobb hatásfokúak, mint a hagyományos motorok.
A ZEB EC meggyőző előnyei:
Alkalmazás
Központi elszívóként több helyiség vagy terület szellőztetésére alkalmas. Épületek WC−it, fürdőszobáit képes szellőztetni egy központi vezetékkel. Több helyiség (pl. konyha, fürdőszoba, WC) szellőztethető vele, egy lakásegységen belül.
Az ipari és vendéglátó területeken a nedves helyiségek, WC−k, munkahelyi gőzök stb. elszívására alkalmas.
Egyszerűen szerelhető. Elhelyezhető a tetőtérben, vagy mellékhelyiségekben.
Ideális az alacsony energiafogyasztású házakba.
Ház
Járókerék
Csendes, előrehajló lapátozású járókerék műanyagból, aerodinamikailag optimalizált csigaházban. Léghozzááramlás beszívókúpon keresztül.
Motor Elektronikusan kommutált egyenáramú motor, magas hatásfokkal szabályozott üzemben is. Golyóscsapágyas, IP 44 védettségű, külső forgórészes motor. Tartós üzemre alkalmas, karbantartásmentes, a rádióvételt nem zavarja.
A motor−járókerék egység a tisztításhoz egy kézmozdulattal kivehető.
Motorvédelem Integrált termoelem felügyeli a motorelektronikán keresztül a tekercselés hőmérsékletét.
Villamos csatlakozó
Teljesítményszabályozás A három fő fordulatszám fokozatot a (tartozék) üzemi kapcsolóval állíthatjuk. Az elektronikán DIP kapcsolóval állítható be (hét fokozat közül) a kívánt állandó teljesítmény.
Szerelés Minden tengelyhelyzetben lehetséges. A minimális zajterhelés érdekében a szellőztetendő tértől távolabb helyezzük el.
Csővezeték A légvezetékek kialakítása lehetséges merev spikocsővel, flexibilis alumínium−, vagy műanyagcsővel. Azonban, ha tűzszakasz határt keresztezünk, a tűzvédelmi előírásokat be kell tartani.
Néhány egyszerű tipp javaslat a WC, fürdő ventillátor kiválasztásához.
Az alábbiak nem szakkönyv adatok és nem szakemberek számára készült leírások. Az átlag felhasználó számára próbálunk néhány leegyszerűsített segítséget adni a ventilátor kiválasztásához.Sikló vagy golyóscsapágyas kivitel választása:- siklócsapágyas kivitel. Rövid szakaszos üzemeléshez használható, nem bírja hosszú idejű működést. Csak oldalfalra szerelhetőek a siklócsapágyas ventilátorok. A döntött vagy mennyezeti elhelyezés során hamar tönkremegy.- golyóscsapágyas ventilátor. Hosszabb tartósabb működésre alkalmas kivitel. Bármilyen szögben, akár mennyezetre szerelve is elhelyezhetőek.Milyen elektromos védelemmel kell rendelkezzen a ventilátor:Az alábbi ábra szemlélteti. A Vents Wc és fürdőszobai ventilátorok IP34-esek, míg a Quiet IP45. Minél nagyobb a szám, annál védettebb.
WC ventilátor kiválasztása:1./ WC a lakásokban.Itt általában egyszerű a helyzet. A WC-hez a legtöbb 100m-es csőcsatlakozású ventilátor teljesítménye megfelelő, ha az elvezetés 1-2 méternél nem hosszabb, vagy a 100mm-ről rövid szakasz után becsatlakozik egy bővebb keresztmetszetű szellőző kürtőbe.A csövet érdemes a legkönnyebben beszerezhető 110-es PVC szennyvíz csőből beépíteni. Ennek fala könnyen tisztítható, nehezen tapadnak meg rajta baktériumok, penész, stb.Opciós javaslatok:- időkapcsolós kivitel: a ventilátor a villanylekapcsolása után még előre beállított időtartamig tovább szellőztet, majd az idő lejárta után megáll.- automata zsalus kivitel: a ventilátorba be van építve egy zsalu, ami alaphelyzetben zárt és csak minimális légmozgást enged alaphelyzetben. A ventilátor bekapcsolása után rövid idő alatt kinyílik egy bimetál segítségével, majd a ventilátor lekapcsolása után bezár. Ez nem engedi ki a meleget a helyiségből és csak korlátozottan engedi be a szagokat egy központi szellőző kürtőből. Ez helyettesíthető egy a csővezetékbe beépített visszacsapó szeleppel, vagy a falon kívül elhelyezett túlnyomás kibocsátó zsaluval.2./ WC közösségi helyiségekben, éttermekben, stb.Itt a fentiek mellett a következőket kell figyelembe venni:- amennyiben a helyiség ritkán telített, nincs folyamatos kihasználtsága, abban az esetben az elhelyezett WC-k, piszoárok számát szorozzuk meg 30-40m3/h-val. Ha kapott érték nagyobb mint 300m3/h, akkor csőventillátorral tudjuk megoldani a szellőztetést, vagy több fali ventilátort kell elhelyezni.- ha a helyiségben rendszeresen van nagyobb csoportosulás, rendezvények, nagyobb összejövetelek kapcsán, akkor a WC-k és a piszoárok számát szorozzuk 60m3/h-val. Ha kapott érték nagyobb mint 300m3/h, akkor csőventillátorral tudjuk megoldani a szellőztetést, vagy több fali ventilátort kell elhelyezni.Opcionális lehetőségek: Itt általában nem használnak automata zsalut. Javasolt a ventilátorok villanykapcsolóról történő használata, vagy egy időzítő programkapcsoló beiktatása a vendégkör napi ciklusváltozása alapján.Fürdőszoba, zuhanyzó szellőztetése:1./ Fürdőkádas fürdőszoba:Ha a fürdőszobában nincs zuhanyzó, hanem fürdőkád van és abban általában fürdünk és nem zuhanyzunk, akkor a kisebb fürdőszobákba 100, a nagyobbakba 125-ös átmérőjű ventilátor javasolt.Általában úgy számoljuk a légszállítást, hogy a fürdőszoba légtérfogata 8-al szorozva. Példa: 3x2x2,7m-es fürdőszoba térfogata 16,2m3, ami 8-al szorozva 129,6m3/h. Még egyszer írom, a fenti számolást akkor használjuk, ha nincs zuhanyzó, de a kádat sem zuhanyzásra használjuk általában.A 100mm-es csatlakozású ventilátor általában 70-100m3/h-ás, a 125-ös 150-200, míg a 150-es 250-300m3/h-ás légszállítású. Érdemes felfelé kerekíteni a hatékony szellőztetés és a penészmentesség érdekében.Amennyiben a kádban rendszeresen zuhanyoznak, akkor a zuhanyfülkés fürdőszoba leírása szerint érdemes választani.
2./ Zuhanyfülkés fürdőszoba:A zuhanyfülkénél a zuhany finom porlasztása kapcsán igen intenzív páraképződés van, amit rendesen csak nagy teljesítményű ventilátorral tudunk elszívni.Ide mindenképpen a 150mm-es csatlakozású ventilátorokat javasoljuk.A ventilátort minél közelebb helyezzük a zuhanyfülkéhez. Arra ügyeljünk elhelyezéskor, hogy kellő magasan legyen. A fröccsenő víz ellen védett kivitelek, viszont a ventilátorra irányított zuhanyrózsa meghibásodást és áramütést is okozhat.Amennyiben már megvan a szellőző cső és kisebb keresztmetszet lett beépítve a falba, úgy mindenképpen időkapcsolós verziót válasszunk ami a zuhanyzásbefejezése után a kapcsoló lekapcsolása után még szellőztet bizonyos ideig, majd utána magától leáll. Ez kiviszi a bennmaradt párát, csökkentve a penészesedés kockázatát. Az időkapcsolót, a nagyobb típusoknál is javasoljuk.Opciós javaslatok:- T-s típusok, időkapcsolós opcióval szerelt verziók. A villany vagy a ventilátor kapcsoló lekapcsolása után még 2-30 percig beállítás szerint szellőzteti a helyiséget.- H-s páraérzékelős verziók. Ezek felszerelése akkor javasolt, ha a fürdőszobában rendszeresen teregetnek, vagy a lakásban a nyílászárók cseréje után penészfoltok jelentek meg. 60-90%-os páratartalom tartományban lehet beállítani. Ez a funkció teljesen automatán működik, függetlenül, hogy zuhanyzunk, vagy otthon vagyunk-e egyáltalán.- V-s húzózsinóros kivitel: Ez a kialakítása esetén a ventilátorra szerelt kis húzó-zsinór meghúzásával indul vagy áll le. Ezt akkor használják, ha nem akarják a villanykapcsolótól a ventilátorig szétvésni a falat a vezeték behúzására, hanem máshonnét, közelebbről van elektromos csatlakozási lehetőség.Ha innentől egyértelmű és világos minden, akkor válogasson weblapunkon, vagy a webshopunkban a megfelelő típusok között.