A légtechnika idomok jelentősége
Ma már nagyon sok helyen találkozhatunk valamilyen szellőztető berendezéssel. A légtechnika megkerülhetetlenül szükségessé vált sok esetben, ahol a természetes szellőztetés nem megoldható. A feladat egyszerű: az elhasznált vagy szennyezett levegőt a helyiségen kívül, olyan területre juttassa, ahol megfelelően lehet hatástalanítani. A megoldást sokszor bonyolulttá tehetik a helyi adottságok.
A légtechnika idomok jelentősége
HOL VAN RÁJUK SZÜKSÉG?
Ma már nagyon sok helyen találkozhatunk valamilyen szellőztető berendezéssel. A légtechnika megkerülhetetlenül szükségessé vált sok esetben, ahol a természetes szellőztetés nem megoldható. A feladat egyszerű: az elhasznált vagy szennyezett levegőt a helyiségen kívül, olyan területre juttassa, ahol megfelelően lehet hatástalanítani. A megoldást sokszor bonyolulttá tehetik a helyi adottságok.
Ha légtechnikai rendszerekre van szükségünk, akkor nemcsak légcserélő berendezést kell majd beszereznünk, de légtechnika idomokra is szükségünk lesz, hiszen a levegőt el kell majd juttatnunk egyik helyszínről egy másikra. Hatékony, tartós, rentábilis rendszert érdemes létrehozni, amihez a légtechnika idomokat be kell majd szerezni. Persze először szakemberekkel érdemes megterveztetni azt, amit utána összeszerelünk. Ehhez sokféle méretű, anyagú, kialakítású szűkítőket, rögzítőket, szabályozószelepeket, rácsokat és különféle egyéb kiegészítőt használhatunk. Ezekből a légtechnika idomok, a légcsatornák sokféle anyagból készülhetnek. Vannak műanyag és fém kivitelek is, keresztmetszet alapján ovális és szögletes is, de oldalarányok szerint is nagy a választék.
A LÉGTECHNIKA IDOMOK
A fentiek alapján egyértelmű, hogy a légtechnika idomok megkerülhetetlen részei a szellőztető rendszereknek. Vannak közöttük szűkítésre, szétágaztatásra és lezárásra való elemek is. Ezek segítségével hozhatóak létre optimális, hibamentes rendszerek.
A légtechnika idomokra is egységes szabványok vonatkoznak, méret, szilárdság vagy tömörség alapján. Talán a legfontosabb szempont ezek közül a méret, hiszen a különböző légtechnika idomoknak és eszközöknek minden esetben és sorrendben pontosan kell majd illeszkedniük egymással.
A légtechnika idomoknál a pontos összeállításhoz sok tényezőt kell figyelembe venniük a szakembereknek. Fontos, hogy milyen célra és milyen üzemi hőmérsékleten akarjuk majd használni. Ezen kívül lényeges, hogy a levegő vegyszer- és nedvességtartalma milyen lesz, de fontos a tervezéshez, hogy melyik elem lesz beltéri és melyik kültéri környezetben és az is, hogy kültéren milyen időjárási viszonyokra lehet majd számítani. Ahogy már leírtuk, léteznek műanyag és fém légtechnika idomok, de a fémeknél se mindegy, hogy mire használunk alumínium és mire horganyzott acél változatot. Fokozott igénybevétellel vagy magas üzemi hőmérséklettel számolva érdemes az horgonyzott acél megoldásokra támaszkodni, de a műanyag idomok is egyre több mindent bírnak el.
HOGY A LEVEGŐ ODA MENJEN, AHOVA MI AKARJUK
Akár tudunk róla, akár nem, a légtechnikai elemekkel, sokszor kerülünk szoros kapcsolatba. Ide tartoznak a légterelő idomok, de a légtechnikai berendezések is. A légtechnika az épületgépészet azon része, ami szellőzési technológiákat, a zárt helyek levegőellátását valósítja meg. Ez a technika gondoskodik zárt élettereink minőségéről. Megelőzhetjük vele az allergiák kialakulását, a jó minőségű levegő serkenti és fenntartja a jó agyműködést.
A légtechnikai gyártás nem más, mint a légtechnikai csövek, idomok és berendezések telepítése. Ezt a folyamatot a tervezési fázis előzi meg. Az igények és a szerelési terület milliméterre pontos felmérése, majd a szükséges idomok és berendezések helyének és kapcsolatának megtervezése. Az optimális légcsatorna megtervezése nem egyszerű folyamat. Nemcsak a levegő útja lényeges, de legalább ennyire létfontosságú a levegőtechnikai elemek korrekt rögzíthetősége is. Nagy tapasztalatot igényel a tervezést elkészítő szakembertől.
LÉGTECHNIKAI ELEMEKKEL KAPCSOLATOS FOLYAMATOK
A gyártás akkor nevezhető jó minőségűnek, ha a végeredményt, vagyis a légtechnikai rendszert könnyen, gyorsan lehet tisztítani. Ez már a tervezéskor eldől, de a gyártáskor válik véglegessé. A pontosan illeszkedő légtechnikai elemekhez elengedhetetlen a fémek pontos és roncsolásmentes vágása. A vízsugaras vágás ideális ehhez folyamathoz. Ez egy olyan forgácsolási technika, amikor a folyamat magas nyomással áramló vízsugárral megy végbe. Nagy előnye, hogy a víz használatával nem alakul ki extrém magas hőmérséklet, így az anyag szilárdsága és minősége nem fog változni. Az így elkészült légtechnikai elemeknél nagy előny, hogy utólagos megmunkálás nélkül, közvetlenül felhasználhatóak.
A tisztítás egyik nagyon hatékony módszere az üveggyöngy tisztítás. Megtalálható a technológia az élelmiszeriparban, a járművek gyártása során, a műszer- és vegyiipar, a gyógyászati és orvosi segédeszközök tisztításánál. Az üveggyöngy nagy kemény anyagnak számít. Ennek a keménységnek és formának köszönhetően alkalmas arra, hogy a szennyezett felületekről eltávolítsa a lerakódásokat és oxidációs maradványokat úgy, hogy az eszköz felületét ne rongálja meg. Az üveggyöngy más anyagokkal nem lép kémiai reakcióba, a kezelt felületen nem okoz korróziót vagy idegenfém lerakódást. Egy lassabb, de alapos, homogén, selymes hatással kezeli a felületet.