
Légtisztítás, légtisztító berendezésekről általában
A beltéri levegő minőségét mindenkinek tudatában kell lennie, és igyekeznie kell javítani rajta. Az olyan gyakori dolgok, mint a por, a füst, a háziállatok szőrszálai és a vírusok mind ronthatják a beltéri levegő minőségét, ami negatív hatással lehet az otthonában élőkre vagy a vállalkozásában dolgozókra. Ebben a cikkben a beltéri levegő minőséggel kapcsolatos néhány fontosabb témával foglalkozunk, valamint azzal, hogyan javíthat rajta, és milyen légtisztítók működnek, ha egyáltalán működnek.
Az útmutató célja, hogy elmagyarázza, mi is az a levegőminőség, miért fontos, és mit tehet a levegőminőség javítása érdekében.
Az EPA így fogalmaz: "A beltéri levegő minősége (IAQ) az épületekben és építményekben, illetve azok környezetében lévő levegő minőségére utal, különösen az épületben tartózkodók egészségére és kényelmére vonatkozóan". A beltéri levegő minősége hatással lehet az épületben tartózkodók egészségére, kényelmére és jólétére, és a rossz IAQ-t összefüggésbe hozták a beteg épület szindrómával, a csökkent termelékenységgel, a rosszabb alvási szokásokkal és az iskolai tanulási zavarokkal. A jó beltéri levegőminőség viszont segítheti az alvási szokásokat, növelheti a termelékenységet és fokozhatja a figyelmet.
A minőségi, tiszta levegő belélegzése kritikus fontosságú a jó egészség szempontjából. A legtöbb ember a nap nagy részét zárt térben tölti, legyen szó irodáról, otthonról vagy más épületekről. A rossz levegőminőség fejfájást, szemirritációt, allergiát és fáradtságot okozhat. Más súlyos szennyező anyagok bizonyos típusú rákos megbetegedéseket és más hosszú távú egészségügyi szövődményeket okozhatnak.
A beltéri levegőszennyezés legfőbb forrásai:
1. Szmog
Dr. Paivi Salo, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet allergiaszakértője szerint: "Jelenleg a levegőben terjedő allergiák a felnőttek körülbelül 10-30%-át és a gyermekek 40%-át érintik". Ez a lakosság nagy részét le is fedi.
2. Pollenek
A pollen a beltéri légszennyezés egyik leggyakoribb formája, amely évente több millió allergiás emberre van negatív hatással. A polleneknek 3 különböző típusa létezik:
- Fű - Általában a legrosszabb elkövető, és a legtöbb szénanáthás tünetet okozza.
- Fa - A pollenszezon március végén kezdődik és május közepéig tart, de az év különböző időszakaiban különböző típusok fordulnak elő.
- Gyomok - A legnagyobb bűnös a parlagfű, és általában késő nyáron és ősszel érinti az embereket.
3. Kiporzás
A korpát a testről leváló és a levegőbe kerülő apró, megszáradt bőrdarabkák alkotják. Ez a korpához hasonló, de valójában sokkal kisebb, és az emberi szem számára láthatatlan. A korpa a poratka táplálékává válik. Amíg a levegőben van, a korpa bejuthat az orrba és a tüdőbe, ami az allergiás embereket érinti.
4. Por
Becslések szerint a napsugárban láthatóan látható por a levegőben lévő részecskéknek csupán 1%-át teszi ki. Így marad a hatalmas 99%, amely túl kicsi ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen. A por azért különösen rossz, mert a vírusok és baktériumok szállítórendszerévé válik.
5. Penészspórák
A penészspórák mérete 3 és 40 mikron között mozog, ami kevesebb, mint az emberi hajszál szélességének fele. A penészspórák a levegőben való sodródással, majd egy felületen való landolással okozzák a penész terjedését. Ha a körülmények megfelelőek, a penész képes növekedésnek indulni.
Milyen tünetei vannak a rossz levegőminőségnek az otthonban?
Röviden tárgyaltunk néhányat a beltéri légszennyező anyagok különböző típusairól, de milyen tüneteket okoznak ezek? Önnél is jelentkezik valamelyik tünet? Ha igen, akkor talán foglalkoznia kell otthona beltéri levegőminőségével.
A rossz levegőminőség tünetei a kisebb bosszúságoktól a súlyos és potenciálisan életveszélyes problémákig terjednek:
- A szem, az orr, a torok és a bőr szárazsága és irritációja.
- Fejfájás
- Fáradtság
- Légszomj
- Allergiás túlérzékenység
- Orrmelléküregek torlódása
- Köhögés és tüsszögés
- Szédülés
- Hányinger
10 módja annak, hogy megtudja, ha a beltéri levegő minősége rossz
Lehet, hogy az otthona vagy a teste azt jelzi, hogy a beltéri levegő minősége otthonában vagy vállalkozásában nem optimális. Látja az alábbi jelek valamelyikét?
- Jelentős porfelhalmozódás a szellőzők körül és a felületeken - Ha a ház körül, különösen a szellőzők közelében túlzott porfelhalmozódást észlel, valószínűleg olyan levegőminőségi problémája van, amelyet kezelni kell.
- Következetlen levegőeloszlás - Ha hideg vagy meleg foltok vannak a ház körül, akkor a épületgépészet-rendszer nem biztos, hogy úgy segíti a beltéri levegő minőségét, ahogyan azt kellene.
- Páratartalmi problémák - Fontos, hogy otthonában megfelelő relatív páratartalmat tartson fenn (35-50% között). A túl magas páratartalom penészproblémákat okozhat, a túl alacsony páratartalom pedig száraz/viszkető bőrt és a felső légúti fertőzések számának növekedését.
- Penész/penészgomba növekedés - Ez a fent felsorolt páratartalmi problémákhoz kapcsolódik, árulkodó jele a penészes szag, amely általában a penészproblémákkal küzdő házakban jelentkezik.
- Kellemetlen szagok - A penészből/penészből, kártevőkből, vegyi anyagokból vagy piszokból/porból/szemétből származó kellemetlen szagok mind-mind a beltéri levegő rossz minőségére utalhatnak.
- Túlérzékeny allergiák - Ha azt veszi észre, hogy az allergiás tünetei rosszabbodnak, az lehet a változó időjárás vagy évszakok miatt, de lehet a beltéri környezetében lévő szennyező anyagok miatt is.
- Új vagy szokatlan tünetek - a levegő minőségével kapcsolatos legtöbb egészségügyi tünet enyhe, de egyes szennyező anyagok, például az azbeszt, a mérgező penészspórák és más veszélyes vegyi anyagok sokkal szélsőségesebb hatást gyakorolhatnak az Ön egészségére.
- Tüdőproblémák - Ha tartósan köhög, és nem akar elmúlni, az lehet más betegség, vagy lehet a rossz beltéri levegő minősége.
- épületgépészeti-rendszerek hatástalansága - A nem hatékony épületgépészeti-rendszerek meglehetősen gyorsan hozzájárulhatnak a beltéri levegőminőségi problémákhoz, mivel nem képesek olyan jól kiszűrni a részecskéket a levegőből, mint az újabb, hatékony rendszerek.
- Szagtalan problémák - A szén-monoxid, a szén-dioxid és számos baktérium- és gombafajta magas szintje mind rossz beltéri levegőminőséget és komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Hogyan javítható a beltéri levegő minősége?
Most, hogy már tudja, mi okozhat rossz beltéri levegőminőséget, mik lehetnek a tünetek és a legfőbb figyelmeztető jelek, beszéljünk arról, mit is lehet tenni. Számos módja van a beltéri levegőminőség javításának, megnézzük a Phoenix-i otthon vagy vállalkozás levegőminőségének javítására szolgáló néhány legfontosabb módszert.
Cserélje ki a légkondicionáló szűrőjét
A épületgépészeti-rendszerek mindig azon dolgoznak, hogy otthonának tökéletes hőmérsékletet biztosítsanak, legyen szó nyáron a légkondicionáló egységről vagy télen a kemencéről. Feladata a levegő körforgása, miközben a levegőt körforgatja, egy légszűrőn keresztül futtatja. Idővel a légkondicionáló szűrő megtelik, és nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. Fontos, hogy rendszeresen cserélje a légkondicionáló szűrőjét, vagy mossa ki, ha elektrosztatikus szűrője van. Itt az arizonai sivatagban monszunszezon van, amely sok extra port és szennyeződést rúg fel, ezért fontos a szűrő cseréje.
Ellenőrizze a többi készülék szűrőjét
Talán nem is tudja, hogy otthonában több szűrő is van, mint a légkondicionáló szűrője. Számos készüléket, például a porszívót, a ruhaszárítót és a konyhai szellőzőket is rendszeresen ellenőrizni kell, és szükség szerint tisztítani vagy cserélni.
Ellenőrizze a légcsatornákat
A légcsatornákban oszlik el a hideg és a meleg az egész otthonában. Ha a légcsatornái nincsenek megfelelően felszerelve vagy karbantartással rendben tartva, könnyen átadhatják a szennyeződéseket az egyik helyiségből a ház többi részébe. A por, a korpa és a penész idővel felhalmozódhat a csatornákban, ami csökkenti a levegő általános minőségét.
Tartsa tisztán szőnyegeit és függönyeit
A szőnyegek és a szőnyegek úgy viselkedhetnek, mint saját légszűrőjük. Jók a por és más részecskék felfogására. De ha nem tisztítja őket rendszeresen, ez a felhalmozódás súlyosan károsíthatja a levegő minőségét. Fontos, hogy a szőnyegeket és szőnyegeket hetente porszívózza ki, hogy eltávolítsa a felgyülemlett port.
Ellenőrizze a páratartalmat otthonában
Mint már említettük, a túl alacsony páratartalom negatív hatással lehet a porra, és rosszabb lehet a tüdőre, a szemre és a bőrre. A túl magas páratartalom táptalajt teremthet a penésznek.
Vásároljon szobanövényeket a levegő felfrissítéséhez
Tudta, hogy a növények a természet természetes légszűrői. Már néhány szobanövény is nagy változást hozhat a levegő minőségében, miközben otthonának megjelenését is javítja. A kisebb növények, mint a páfrányok és liliomok, valamint a nagyobb pálmafák a legjobb választások, ha a beltéri levegő minőségének javítására vágyik. A legjobb beltéri növények, amelyeket az otthonába vagy üzletébe vásárolhat, az agávé, a bambusz, a lantana, az aloe vera, a kígyónövények és a póknövények.
Légtisztító telepítése
A légtisztítóknak számos különböző márkája és fajtája létezik. Kicsit később foglalkozunk a különböző típusokkal, de röviden megjegyezzük, hogy a épületgépészeti-rendszerhez hozzáadott légtisztító előnyei elképesztőek. Egyesek képesek csökkenteni a levegőben szálló részecskéket, például a port, a korpát, a polleneket és a penészspórákat, miközben a baktériumok, penészgombák és vírusok akár 99%-át is elpusztítják. Egyesek a felületeken lévő vírusok 99%-át is képesek elpusztítani.
Hogyan működnek a légtisztítók?
A piacon többféle légtisztító van forgalomban, megnézünk néhányat, hogy lássuk, milyen technológiát használnak a levegő tisztítására.
Szűrők
A légtisztítók olyan készülékek, amelyek egy vagy több szűrőből és ventilátorból állnak, amely beszívja és keringeti a levegőt. Ahogy a levegő áthalad a szűrőkön, a különböző szennyeződések és részecskék felfogásra kerülnek, és a tiszta levegő visszakerül a lakótérbe. Ezek a szűrők készülhetnek papírból, hálóból vagy szálból (néha üvegszálból), és általában rendszeresen cserélni kell őket, hogy hatékonyak maradjanak.
Allergiában szenved? Ha igen, akkor egy légtisztító segíthet csökkenteni az allergének mennyiségét az otthoni levegőben.
Magas a páratartalma? Ha igen, egy légtisztító segíthet csökkenteni a penészspórák mennyiségét, ami csökkentheti a penész terjedését és növekedését.
Szeretné eltávolítani a baktériumokat és vírusokat? Egyes légtisztítók a baktériumok és vírusok 99%-át képesek eltávolítani még a felületeken is.