Légbevezetők szakszerű beépítése
Légbevezetők szakszerű beépítése
A nyílászáróba építhető Aereco légbevezető elemek egy, az ablak, vagy ajtó szerkezetébe mart szellőzőrésen keresztül engedik be a friss levegőt a helyiségbe. A rés kiképzése befolyásolja a szellőző levegő mennyiségét, így a megfelelő méretű szellőzőrés elengedhetetlen feltétele a kívánt légmennyiség beáramlásának.
A légbevezető beépítéséhez javasoljuk, vegye igénybe szakember segítségét!
Fontos
A szellőzőt minden esetben vízszintesen, az ablak felső részén kell elhelyezni, más beépítés csak akkor jöhet szóba, ha a felső beépítés lehetetlen (pl. íves ablak, felső kilincs, vagy esetleg a gázszolgáltató 2 db nem zárható elem alsó-felső beépítését követeli meg). A légbevezetők függőleges réssel történő beépítése a csapóeső elleni védelem elégtelensége miatt kerülendő.
A szakszerűen kialakított szellőzőrést furatsor nem helyettesítheti, mert így nem alakul ki megfelelő nagyságú áramlási keresztmetszet!
Figyelem!
A nyílt égésterű gázkészülékekhez valamint egység fűtőberendezésekhez alkalmazott típusok nem lezárhatók. A légbevezető elemek szellőzőnyílásának eltömítése SZIGORÚAN TILOS, mert balesetveszélyes!
Kérjük, olvassa el a kezelés-használati útmutatót, amely a jótállási jegyen található.
A légbeveztő típusához illeszkedő résméret
Műanyag ablak esetén
- Belső oldalon: a nyílószárny legfelső részén a gumitömítés és a merevítést tartalmazó profilrész közötti sávban.
- A rendelkezésre álló sáv profiltól függően általában 14-16 mm.
- Külső oldalon: a tokszerkezet felső részén, a nyíló szárnyon mart réssel azonos méretben és módon, azzal szemben.
- Középtömítéses rendszernél a középső tömítést a rés hosszában el kell távolítani!
- A rések elkészítése után a szárny belső oldalára szereljük a légbevezető elemet, a tok külső oldalára az esővédőt.
Fa ablak esetén
- a szárny felső részét az üvegszorító fölött átmarva (ha a marószár nem éri át a szárnyat, akkor az előfurat elkészítése után a marást két oldalról végezzük),
- a tokszerkezetet érintetlenül hagyjuk. A rések elkészítése után a szárny belső oldalára szereljük a légbevezető elemet, külső oldalára pedig az esővédő-rovarrácsot. A rések szakszerű marása esetén a szárny az esővédő elem felszerelése után is biztonsággal bezárható.
A szellőzőrés kialakítása
A nyílászáróba építhető Aereco légbevezető elemek egy, az ablak, vagy ajtó szerkezetébe mart szellőzőrésen keresztül engedik be a friss levegőt a helyiségbe. A rés kiképzése befolyásolja a szellőző levegő mennyiségét, így a megfelelő méretű szellőzőrés elengedhetetlen feltétele a kívánt légmennyiség beáramlásának.
A szellőzőrés legegyszerűbben a gyártás folyamán alakítható ki, de megvalósítható az utólagos marás is a már beépített ablakra. Amennyiben résekkel
ellátott ablakokat építenek be, különösen figyelni kell arra, hogy a résekkel ellátott ablakok a tervezett helyekre kerüljenek.
Amennyiben résekkel ellátott nyílászárókat építenek be, különösen figyelni kell arra, hogy a résekkel ellátott nyílászárók a tervezett helyre kerüljenek:
- Rögzítse a talapzatot (EMM, EMF, EAR, EAF típus) vagy a légbevezetőt (EFR, EHA, EFA típus) 2db (EAR, EAF esetén 3db) csavarral a résre a belső oldalon,
- Pattintsa fel a légbevezetőt a talapzatra (EMM, EMF, EAR, EAF típus),Megj.: EFR, EHA és EFA típusnál a légbevezető közvetlenül a nyílászáróra szerelendő,
- Csavarozza fel az esővédőt és/vagy rovarrácsot a rés külső oldalára, fa nyílászárónál ált. a szárnyra, műanyag nyílászárónál a tokra,
- Zárható típusnál állítsa a záróreteszt „automatikus szellőzés” állásba.
Elkészült résmarás műanyag ablakon: a nyílószárnyon (légbevezető számára) és a kereten (ide kerül a külső oldali esővédő): |
A FENTIEKTŐL ELTÉRŐ, SZAKSZERŰTLEN BEÉPÍTÉS ÉS KARBANTARTÁS KÖVETKEZMÉNYEIÉRTSEMMINEMŰ FELELŐSSÉGET NEM VÁLLALUNK.
Gépi elszívórendszerek (MEV) légbevezetőinek redőnytokokra szerelése
Ennek a légbevezető-típusnak a beépítéséhez nincs szükség esővédőre. A redőnytokból kifelé vezető szellőzőréseken keresztül jut be a friss levegő, ugyanakkor ezek a berendezés tömítését is lehetővé teszik.
A szellőzőrés kialakítását szakembernek kell végeznie a redőnytok belső függőleges oldalán (a szellőzőrés méretéről bővebb információ az EAH² termék adatlapján található). A kivágásnak a szigetelésen keresztül a redőnytokba kell nyílnia. A tartozékként beszerezhető átvezető elemmel megakadályozható a redőnytok elemein keresztül fellépő oldalirányú levegőszivárgás.
Légbevezetők falra szerelése gépi elszívórendszerhez (MEV)
Az EHT falra szerelhető légbevezető egység egy légbevezetőből, egy henger alakú csőből és egy esővédőből áll.
A légbevezetőt a fal felső részére kell szerelni, így elkerülhető a huzat, amely zavarhatná a lakókat, és a levegő optimális keveredését is elősegíti a helyiségen belül.
A homlokzatba kerek nyílást kell fúrni. A légbevezető egy 100 mm átmérőjű fali csőhöz van rögzítve. Létezik 125 mm átmérőjű nyílást lefedő változat is. Az esővédő kívülre kerül.
Tanács
A berendezés felszerelése után győződjön meg róla, hogy az ajtók alatt legyen egy 2 cm-es rés, melyen keresztül a levegő átáramolhat a száraz levegőjű helyiségekből a nedves levegőjű helyiségekbe.
Karbantartás
A jó levegőminőség és a légáramlás biztosítása érdekében ajánlott a rendszeres karbantartás (portalanítás). Ha a légbevezetőket nem tisztítják rendszeresen, piszkosak lesznek, így csökkenhet az MEV teljesítménye.